خانه / مصاحبه‌ها / نشست خبری بازخوانی راهبردی سانحه‌ی هواپیمای اوکراین

نشست خبری بازخوانی راهبردی سانحه‌ی هواپیمای اوکراین

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمدعلی شکوهیان‌راد در نشست خبری بازخوانی راهبردی سانحه‌ی هواپیمای اوکراین که عصر امروز برگزار شد، اظهار کرد:

بیانیه‌ی ستاد کل نیروهای مسلح که در ۲۱‌ دی‌ماه ۹۸ منتشر شد، مانع از گمانه‌زنی‌ها و موج‌سواری‌های رسانه‌های معاند شد و گزاره‌های دیگر به‌جز خطای انسانی یا حمله سایبری را حذف نمود.

وی افزود:

در چنین مواردی روند تحقیقات برای کسب نتیجه‌ی قطعی شاید بیش از یک سال طول بکشد. حتی در برخی موارد مشابه جهانی، اعلام نتیجه ۱۸ ماه زمان برده است. در برهه‌ی کنونی وقتی حوادث مختلفی در پارچین، نطنز و غیره به‌صورت پی‌درپی رخ می‌دهد، برای افکار عمومی این سؤال پیش می‌آید که آیا این حوادث خرابکاری سریالی هستند یا خیر؟ و ماهیت آنها چیست؟

پژوهشگر پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی عنوان کرد:

فرضیه‌ی فریب فرماندهی کنترل نه‌تنها تاکنون رد نشده بلکه گزاره‌های اطلاعاتی از سوی دستگاه‌های مختلف، این ادعا را قوی‌تر کرده است.

شکوهیان‌راد افزود:

با توجه به صحبت‌های سردار حاجی‌زاده و سردار عبداللهی درخواست کلیر شدن آسمان کشور داده شده و به مقامات بالاتر نیز رسیده بود، بنابر این “احتمال” دارد این درخواست در شورای عالی امنیت ملی نیز مطرح شده و در آنجا رد شده باشد. چرا که مدیریت فرودگاه‌های کشور نیز در آن زمان طی مصاحبه‌ای اعلام کرد به ما هیچ دستوری مبنی بر کلیر شدن آسمان داده نشده بود.

وی در ادامه بیان کرد:

در سخنان اخیر دادستان قضایی نیروهای مسلح،‌ نکته‌ی مهمی وجود دارد که احتمال حمله‌ی سایبری را بیشتر می‌کند، آن هم این است که اپراتور پدافند هوایی شمال واقعی را دقیق تعیین نکرده و نسبت به جهت واقعی اهداف شناسایی‌شده ۱۰۵ درجه اختلاف داشته است. حال اگر این اختلاف توسط فرد رخ دهد خطای انسانی است ولی اگر توسط ماشین صورت گرفته باشد فرضیه‌ی حمله‌ی سایبری را تقویت می‌کند.

پژوهشگر پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی اظهار کرد:

گزارش‌هایی موجود است که آمریکا طی پروژه‌هایی قصد دارد اگر برجام به نتیجه نرسید، تغییر رفتار ایران را توسط حملات سایبری رقم بزند. در واقع آمریکا می‌خواهد با حدأقل تلاش کاری کند که کنترل «سیستم‌های فرماندهی کنترل» ایران را در اختیار بگیرد و از داخل به کشور ضربه بزند.

شکوهیان‌راد خاطرنشان کرد:

دولت از سال ۱۳۹۴ به‌جای ایجاد شبکه ملی اطلاعات، زیرساختی به‌نام «نقطه تبادل اینترنت» (IXP) را اجرا کرد. (IXP یک زیرساخت فیزیکی است که از طریق آن، مراکز ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتی (ISPs) و شبکه‌های تحویل محتوا (CDNs) قادر خواهند بود که ترافیک اینترنت را بین شبکه‌های خود تبادل کنند). از این‌رو نحوه‌ی پیاده‌سازی IXP بسیار مهم است،‌ چراکه پیاده‌سازی نسخه‌‌ی خارجی بدون هیچ‌گونه بومی‌سازی روی آن می‌تواند برای کشور یک تهدید راهبردی تلقی شود. ما اکنون دانش پیاده‌سازی یک پروتکل بومی و مستقل را داریم که می‌تواند امنیت ۹۸ درصدی را برای ما به ارمغان بیاورد.

منبع: خبرگزاری آنا

همچنین ببینید

جوان، خودباوری و تولید دانش در مسیر انقلاب اسلامی

🎞 ببینید 🔶🔹 جوان، خودباوری و تولید دانش در مسیر انقلاب اسلامی 🔹🔶 💠 محورهای …

یک دیدگاه

  1. سلام علیکم. چرا در صورت اجرای پروتکل بومی امنیت ۹۸ درصدی را نام بردید؟ البته امنیت تمام پروتکل ها نسبی است اما برای ذکر این رقم دلیلی وجود دارد یا صرفا مثال است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *